Sovesofa
Killian 140 Sovesofa (Spring Madras)
Kompakt og alligevel rummelig. Killian er det nemme valg til et kompakt opholdsmiljø, hvor den fungerer lige så godt som primær sofa og primær seng..
Design by Per Weiss 2019Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (6-8 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Se yderligere produktinformation
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Ramme | Gråt stål |
| Arm | Betrukket |
| Ben | Sortlakeret eg |
Komfort
En åndbar Multi-Pocket Spring madras - designet til
hverdagssøvn. Med hele 650 fjedre per kvadratmeter og 5 komfortzoner til at
støtte de enkelte dele af din krop, bliver grundlaget for en god nats søvn ikke
meget bedre. Ydermere er betrækket aftageligt og kan vaskes ved 60 grader.
| Komfort | 5-zone Multi-Pocket Spring |
| Comfort Type | Blød |
| OEKO-TEX skum | Ja |

| Beskrivelse | På få sekunder konverteres Killian fra sofa til seng og skaber en pladsbesparende sofa, der nemt forvandles til en komfortabel dobbeltseng designet til hverdagssøvn. Killians høje elastiske skum giver den perfekte støtte i løbet af dagen, mens 5-zoners multi-pocket springmadras sikrer en god nats søvn. Den rummer ikke mindre end 650 fjedre per kvadratmeter og fem komfortzoner til at støtte din krop. Yderligere er Killians madrasbetræk aftageligt og kan maskinvaskes ved 60 grader. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 3 cm |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 101 cm |
| Sofa Bredde | 197 cm |
| Sofa Højde | 75 cm |
| Sæde Dybde | 61 cm |
| Sæde Højde | 44 cm |
| Arm Højde | 60 cm |
Seng
| Senge Bredde | 140 cm |
| Senge Længde | 195 cm |
| Senge Højde | 38 cm |
| Madras Højde | 11 cm |
| Gap From Floor To Base | 3 cm |
Design by Per Weiss 2019
Den danske designer Per Weiss er Chief Design Officer hos Innovation LivingTM. Han har været en del af Innovation LivingTM siden 1989 og er drivkraften bag den konstante kreative udvikling af kollektionerne.
Med udgangspunkt i den skandinaviske designtradition stræber Per altid efter at skabe holdbare designs, der afspejler zeitgeist - attraktive designs, der vil gøre en positiv forskel i hverdagen.

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |


