Sovesofa
Fraction 140 Sovesofa Nordic Madras Latex
Den ideelle sovesofa til at bo i små rum. Fraction er en justerbar sofa og seng med en udelt madras, der kan tjene dig både dag og nat..
Design by Per Weiss 2008Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (6-8 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Se yderligere produktinformation
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Ramme | Matsort stål |
| Ben | Matsort |
Komfort
En åndbar naturlig kerne af højkvalitets latex sikrer en holdbar madras, der tilpasser sig din krop. Latex er køligere end skum og reagerer øjeblikkeligt på alle dine bevægelser. Da latex er afledt af en bæredygtig ressource, er denne madras et miljøvenligt valg. Vælg vores latexmadras for en medium komfort.
| Komfort | Latex Madras |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX skum | Ja |

Komfort
Vælg den komfort, der passer til dine personlige behov
| Beskrivelse | Fraction kombinerer et industrialiseret look med en åndbar og overlegen latexmadras, der sikrer en holdbar og behagelig loungeoplevelse. Hertil kommer en madras, der tilpasser sig din krop, reagerer med det samme på dine bevægelser og en fantastisk hverken for fast eller for blød komfort. Med andre ord passer latexmadrassen dig rigtig godt, hvis du foretrækker en moderat komfort. Fås i ethvert tekstil, brug visualiseringen ovenfor til at prøve ethvert stof. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 5-14 cm på grund af gearmekanisme |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Fastgør aftageligt betræk til madrassen | Download pdf her |
| Fastgør rammebetræk og madras til rammen | Download pdf her |
| Fastgør rygrammens betræk og madras til rammen (video) | Download |
| Fastgør sæderammebetræk til ramme | Download pdf her |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 100 cm |
| Sofa Bredde | 200 cm |
| Sofa Højde | 92 cm |
| Sæde Dybde | 60 cm |
| Sæde Højde | 41 cm |
Seng
| Senge Bredde | 140 cm |
| Senge Længde | 200 cm |
| Senge Højde | 41 cm |
| Madras Højde | 17 cm |
| Gap From Floor To Base | 5-14 cm på grund af gearmekanisme |
Design by Per Weiss 2008
Den danske designer Per Weiss er Chief Design Officer hos Innovation LivingTM. Han har været en del af Innovation LivingTM siden 1989 og er drivkraften bag den konstante kreative udvikling af kollektionerne.
Med udgangspunkt i den skandinaviske designtradition stræber Per altid efter at skabe holdbare designs, der afspejler zeitgeist - attraktive designs, der vil gøre en positiv forskel i hverdagen.

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |





