Sovesofa
Balder Sovesofa Nordic Madras Spring
En komfortabel springmadras kombineret med omhyggeligt udvalgt naturligt træ fremhæver det klare fokus på at tilpasse design, komfort og fleksibel livsstil..
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2015Se yderligere produktinformation
Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (6-8 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Ramme | Matsort stål |
| Arm | Lakeret eg |
| Ben | Lakeret eg |
Komfort
Med pocket-fjedre er Springmadrassen det oplagte valg for en blød komfort med effektiv trykaflastning. Tilføjelse af flere lag fiberfill sikrer den umiddelbare komfort og hjælper yderligere med at reducere varmen i løbet af natten.
| Komfort | Spring Madras |
| Comfort Type | Blød |
| Comfort Spring Height | 12 cm |
| OEKO-TEX skum | Ja |

Komfort
Vælg den komfort, der passer til dine personlige behov
| Beskrivelse | Nordic Spring-madrassen har konventionelle pocketfjedre, der har vist sig at være et velegnet valg til en god og blød nattesøvn. Pocketfjedermadrassen er omgivet af flere lag fiberfyld, der øger komforten, kvaliteten og levetiden. Springmadrassen er det oplagte valg, hvis du foretrækker blød komfort. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 6-16 cm på grund af gearmekanismen |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Fastgør aftageligt betræk til madrassen | Download pdf her |
| Fastgør rammebetræk og madras til rammen | Download pdf her |
| Fastgør rygrammens betræk og madras til rammen (video) | Download |
| Fastgør sæderammebetræk til ramme | Download pdf her |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living-produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 100 cm |
| Sofa Bredde | 230 cm |
| Sofa Højde | 92 cm |
| Sæde Dybde | 60 cm |
| Sæde Højde | 45 cm |
| Arm Højde | 57 cm |
Seng
| Senge Bredde | 140 cm |
| Senge Længde | 200 cm |
| Senge Højde | 45 cm |
| Madras Højde | 19 cm |
| Gap From Floor To Base | 6-16 cm på grund af gearmekanismen |
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2015
Den danske designer Per Weiss er Chief Design Officer hos Innovation LivingTM. Han har været en del af Innovation LivingTM siden 1989 og er drivkraften bag den konstante kreative udvikling af kollektionerne.
Med udgangspunkt i den skandinaviske designtradition stræber Per altid efter at skabe holdbare designs, der afspejler zeitgeist - attraktive designs, der vil gøre en positiv forskel i hverdagen.

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |
Andre kiggede også på




