Sovesofa med chaiselong
Norum sovesofa U-Shape med Chunky armlæn
Norum U-Shape Chunky forener generøse proportioner, afslappede folder og dobbelte chaiselonger i en rummelig familielounger, skabt til komfort, fleksibilitet og afslapning med plads til alle..
Design by Per Weiss 2026Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (13-15 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Se yderligere produktinformation
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Cushion Material | Fjer og fiberfill mix |
Komfort
Holdbar metalramme med en unik kombination af no-zag- og pocket-fjedre, toppet med højelastisk skum. En madrasopbygning, der tilbyder en blød og indbydende overflade som en del af en unik sidde- og liggekomfort.
Lagspecifikationer:
* Tekstil
* Fiberfyld
* Høj elastisk skum
* Pocket fjeder
* No-zag spring
* Stærk metalramme
| Komfort | Double Spring |
| Comfort Type | Blød |
| OEKO-TEX skum | Ja |

| Beskrivelse | Norum U-Shape med Chunky Arms er skabt som den ultimative familielounger, hvor enestående komfort møder et afslappet formsprog inspireret af 1970’ernes polstringsdesign. Med to rummelige chaiselongmoduler danner sofaen en generøs U-form, der naturligt indbyder til samvær, samtaler og afslapning i hverdagen. De brede, markante armlæn giver sofaen et roligt, jordnært udtryk, samtidig med at de bevarer den bløde, let feminine og bohemeagtige karakter, som kendetegner Norum. Polstringen er præget af bløde, karakteristiske folder, der er en integreret del af designet og lader sofaen udvikle sig smukt over tid. I takt med brug opstår nye nuancer, som tilfører personlighed og understreger det autentiske udtryk. Norum er opbygget med Double Spring Comfort-konstruktion og sikrer høj komfort – både som sofa og som rummelig familielounger. Den dobbelte chaiselong giver stor fleksibilitet for afslapning og gør sofaen ideel til familier og rum, hvor samvær og komfort er i centrum. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 0 cm |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 166 cm |
| Sofa Bredde | 382 cm |
| Sofa Højde | 90 cm |
| Sæde Dybde | 36 / 124 cm |
| Sæde Højde | 44 cm |
| Arm Højde | 54 cm |
| Opbevaringsbredde | 59 cm |
| Opbevaringsdybde | 129.5 cm |
| Opbevaringshøjde | 21.5 cm |
Seng
| Senge Bredde | 145 cm |
| Senge Længde | 320 cm |
| Senge Højde | 44 cm |
| Madras Højde | 18 cm |
| Cushion Dimension | Bredde: 79 cm Dybde: 25 cm Højde: 50 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Størrelse | 166 x 320 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |










