Sovesofa
Mikunjo Sovesofa
Bløde konturer og quiltede teksturer kendetegner Mikunjo – en modulær sovesofa inspireret af 1970'ernes loungedesign. Med justerbare ryglæn og en rummelig seng på 125 × 200 cm forener den afslappet komfort, fleksibilitet og et skulpturelt udtryk..
Design by Per Weiss 2026Se yderligere produktinformation
Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (6-8 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Ben | Chrome |
Komfort
No-Zag-fjedrene giver en jævn og blød komfort, der er ideel til sofasæder og som en ekstra støtte til ryglæn.
Det tykke lag af højelastisk skum forstærker den langvarige komfort, og kombinationen af hypersoft-skum og vat giver en indbydende fornemmelse.
Kombinationen af No-Zag-fjedre og skum sikrer desuden en fremragende soveoplevelse.
Lagspecifikationer:
* Tekstil
* Fiberfyld
* Hypersoft skum
* Højt elastisk skum
* Fibertex
* No-zag
* Solid træramme
| Komfort | Metal No-Zag Spring |
| Comfort Type | Blød |
| OEKO-TEX skum | Ja |

| Beskrivelse | Mikunjo er et elegant, modulært sovesofakoncept, der er inspireret af 1970’ernes afslappede formsprog. De bløde konturer, den quiltede polstring og den indbydende silhuet forener sofa og lænestol i et fleksibelt design, der både kan stå smukt hver for sig eller sammensættes i elegante kombinationer. Mikunjo er designet med fleksibilitet for øje og tilpasser sig det moderne livs skiftende behov – fra rolige øjeblikke til hyggelige stunder med familie og venner. Den afslappede, let bohemeagtige karakter understreges af det quiltede, uformelle udtryk, hvor naturlige folder opstår, når ryglænene justeres. Med to indstillinger kan man nemt skifte mellem en opret siddestilling med god støtte og en mere afslappet loungeposition – og dermed skabe en komfort, der kan tilpasses den enkelte. Den innovative opbygning inviterer til samvær og nærvær i en varm og indbydende atmosfære. Når behovet opstår, forvandles Mikunjo til en ekstra blød og rummelig seng på 125 × 200 cm, der giver god plads til overnattende gæster. Med sin kombination af skulpturel æstetik, multifunktionalitet og hverdagskomfort tilbyder Mikunjo en fleksibel boligløsning, hvor design, karakter og funktionalitet går op i en højere enhed. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 17 cm |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 96 cm |
| Sofa Bredde | 200 cm |
| Sofa Højde | 78 cm |
| Sæde Dybde | 60 cm |
| Sæde Højde | 42 cm |
Seng
| Senge Bredde | 122 cm |
| Senge Længde | 200 cm |
| Senge Højde | 42 cm |
| Madras Højde | 21 cm |
| Gap From Floor To Base | 17 cm |
| Størrelse | 125 x 211 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |

















