Sovesofa
Jillis Sovesofa med Armlæn
Featuring chrome legs, plush upholstery, and a high back for superior support, Jillis with arms transforms easily into a bed—perfect for stylish lounging and restful nights. A sophisticated centerpiece for contemporary living..
Design by Per WeissSe sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (13-15 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Se yderligere produktinformation
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Arm | Betrukket |
| Ben | Chrome |
Komfort
No-Zag-fjedrene giver en jævn og blød komfort, der er ideel til sofasæder og som en ekstra støtte til ryglæn.
Det tykke lag af højelastisk skum forstærker den langvarige komfort, og kombinationen af hypersoft-skum og vat giver en indbydende fornemmelse.
Kombinationen af No-Zag-fjedre og skum sikrer desuden en fremragende soveoplevelse.
Lagspecifikationer:
* Tekstil
* Fiberfyld
* Hypersoft skum
* Højt elastisk skum
* Fibertex
* No-zag
* Solid træramme
| Komfort | Metal No-Zag Spring |
| Comfort Type | Blød |
| OEKO-TEX skum | Ja |

| Beskrivelse | Jillis delivers both elegance and functionality in one sleek package. With its slim chrome legs and meticulously crafted upholstery, it embodies mid-century modern charm. The plush seating and high back provide superior support, while the upholstered arms add an extra layer of comfort. Perfect for those who seek both style and practicality, Jillis transforms from a chic sofa into a cozy bed with a simple motion. Its durable construction and premium materials ensure lasting comfort, whether you're lounging or hosting overnight guests. Whether your style leans towards minimalist, contemporary, or classic interiors, Jillis with arms is the perfect addition to elevate your living space. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 21 cm |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 92 cm |
| Sofa Bredde | 221 cm |
| Sofa Højde | 81 cm |
| Sæde Dybde | 60 cm |
| Sæde Højde | 40 cm |
| Arm Højde | 57 cm |
Seng
| Senge Bredde | 126 cm |
| Senge Længde | 201 cm |
| Senge Højde | 40 cm |
| Gap From Floor To Base | 21 cm |
Design by Per Weiss
2024
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |

