Daybed
Circlus Daybed Med L-Shaped Arme
Geometrisk præcision møder afslappet komfort. Circlus med L-formede armlæn forener et skulpturelt udtryk med funktionalitet og forvandles nemt fra sofa til en rummelig seng med et strejf af 70’er-inspireret elegance..
Design by Per Weiss 2026Se sofaen fra alle vinkler i dit yndlingsstof
Standard (2-4 uger)
Laves på bestilling (13-15 uger)
Gå til detaljeret tekstil overblik Bemærk venligst, at din skærmpræsentation af tekstilets tekstur og farve kan afvige fra det faktiske tekstil.
Se yderligere produktinformation
Send som e-mail
Hvordan den fungerer
Nøgle funktioner
| Funktioner |
|
| Arm | Betrukket |
| Cushion Material | Foam and fiberfill |
| Storage Box | Ikke relevant |
Komfort
De individuelle lommer i disse modeller sikrer, at der trykkes på hver enkelt fjeder for bedre støtte – både i sidde- og sovestilling. Den høje elastiske skumbeklædning bidrager til en åndbar madras og giver samtidig en blød topstøtte.
Lagspecifikationer:
* Tekstil
* Fibertex
* Fiberfyld
* Højt elastisk skum
* Pocket fjeder 12 cm
* Højt elastisk skum
* Fibertex
| Komfort | Pocket Spring |
| Comfort Type | Fast |
| Comfort Spring Height | 12 cm |
| OEKO-TEX skum | Ja |

| Beskrivelse | Circlus-Daybeden med L-formede armlæn genfortolker en designklassiker fra Innovation Livings tidlige år i et præcist, geometrisk designsprog med cirklen som omdrejningspunkt. Den dobbelte madraskonstruktion tilfører dybde og struktur, samtidig med at den bevarer den skulpturelle enkelhed, der kendetegner Circlus. Med inspiration fra 1970’ernes loungekultur forener designet bløde former med arkitektonisk præcision. De L-formede puder giver sofaen et markant udtryk og tilfører samtidig ekstra funktionalitet. I sofaopstillingen fungerer de som støttende armlæn, mens de i en åben loungeopsætning giver behagelig støtte i hjørnerne og indbyder til afslapning. Den gennemtænkte løsning gør det let for Circlus at tilpasse sig forskellige behov og måder at bruge rummet på. Circlus er opbygget med en madraskonstruktion med lommefjedre, som sikrer høj komfort og lang holdbarhed. Det fleksible design gør det muligt at anvende den som sofa, behagelig lounger, rummelig dobbeltseng eller to separate enkeltsenge. Med sin kombination af geometrisk enkelhed og funktionel fleksibilitet passer Circlus med L-formede armlæn naturligt ind i moderne hjem, hvor tidløst design og multifunktionelle løsninger er i fokus. |
| Maksimum supporteret vægt | 330 kg |
| Afstand fra gulv til base | 0 cm |
| Monteringsvejledning beskrivelse | Download samlevejledningen for denne specifikke model ved at klikke på Download nedenfor. |
| Monteringsvejledning | Download |
| Plejevejledningsbeskrivelse | Læs vores pleje- og vedligeholdelsesguide for at øge produktets levetid og sikre et velbevaret Innovation Living produkt. Hvis du har spørgsmål omkring vedligeholdelsen af dit Innovation Living produkt, er du altid velkommen til at kontakte din forhandler, som med glæde vil hjælpe og vejlede dig. |
| Download dansk plejevejledning | Download |
| OEKO-TEX skum | Ja |
| OEKO-TEX Foam Description | Vores skum er certificeret efter OEKO-TEX® Standard 100, hvilket betyder, at det er testet for skadelige stoffer og overholder strenge grænseværdier for kemikalier, der kan være sundhedsskadelige. Certificeringen sikrer, at materialet er vurderet ud fra internationale krav til menneskers sundhed og er egnet til anvendelse i produkter med tæt kontakt til huden. |
Sofa
| Sofa Dybde | 90 cm |
| Sofa Bredde | 200 cm |
| Sofa Højde | 65 cm |
| Sæde Dybde | 61 cm |
| Sæde Højde | 37 cm |
| Arm Højde | 65 cm |
Seng
| Senge Bredde | 180 cm |
| Senge Længde | 200 cm |
| Senge Højde | 18 cm |
| Madras Højde | 20 cm |
| Cushion Dimension | Standard cushion: Width: 100 cm Depth: 29 cm Height: 29 cm Angled cushion: Width: 100 cm Depth: 90 cm Height: 29 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Størrelse | 90 x 200 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Garanti | 5 Års Garanti |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download garanti PDF | Download pdf her |










